ZAČÁTEK ČERVNA BUDE ZNOVU PATŘIT DĚTEM
Mariánskohorská radnice zve všechny děti i jejich rodiče na tradiční oslavy Mezinárodního dne dětí. Od pátku 5. do neděle 7. června zaplní Mariánské náměstí kolotoče, pouťové atrakce a stánky s občerstvením, které každoročně přilákají malé i velké návštěvníky.
Chybět nebudou oblíbené labutě, dračí bobová dráha, autodrom nebo breakdance. Letos nabídku atrakcí doplní také Dětská manéž, Crazy lavice či soutěžní rybolov. Pokud to dovolí prostor, přibudou také další novinky, včetně skákacího hradu nebo jump atrakce.
Stejně jako v minulých letech dostanou děti z našich mateřských i základních škol od radnice dvě volné jízdenky na vybranou atrakci.
Součástí programu bude také oblíbený Den radosti, který se uskuteční v sobotu 6. června od 10 do 17 hodin v parku za restaurací Hodoňankou. Děti se mohou těšit na hry, soutěže a sportovní aktivity, jako jsou lukostřelba, kroket, skákání v pytli, bublinkování nebo malování na obličej. Připraveny budou také pohádkové divadlo, cukrová vata, popcorn, zvířátka v ohrádce a projížďky na oslíku. Na své si přijdou i malí rytíři.
Přijďte si s námi užít víkend plný radosti, her a zábavy. Těšíme se na vás!
Událost
POKRAČUJE REKONSTRUKCE MARIÁNSKOHORSKÉHO HŘBITOVA
Rekonstrukce mariánskohorského hřbitova, která byla zahájena v lednu 2025, se posouvá do další významné fáze. Stavební práce nyní probíhají napříč celým areálem a postupně jsou viditelné první ucelené výsledky rozsáhlé proměny, jejímž cílem je modernizace zázemí hřbitova při zachování jeho důstojného a klidného charakteru.
Podle vedení městského obvodu se projekt posouvá v souladu s plánem a směřuje k dokončení v letošním roce. „Rekonstrukce hřbitova je jednou z našich významných investic, která má za cíl nejen zlepšit technický stav areálu, ale také celkově zvýšit důstojnost tohoto pietního místa a komfort pro jeho návštěvníky,“ uvedl starosta Patrik Hujdus.
V současné době se pracuje na nových zpevněných plochách, které budou po dokončení tvořit hlavní komunikační síť areálu. Zároveň pokračuje betonáž kolumbária, jednoho z klíčových prvků nové podoby hřbitova. Výrazný posun je patrný také v prostoru budoucího parkoviště před vstupem, kde se již obkládají betonové sloupky kamenným obkladem.
Technický postup stavby upřesňuje místostarosta pro investice Jiří Pagáč: „Aktuálně se dokončují hrubé stavební práce na zpevněných plochách a kolumbáriu, zároveň probíhá realizace parkoviště a návazných konstrukcí u vstupu do areálu. Současně se rozbíhá realizace zelených střech na správním objektu a kolumbáriu, což je důležitý prvek z hlediska hospodaření s vodou i celkového začlenění staveb do okolního prostředí. Pokračuje také pokládka inženýrských sítí a příprava na dokončovací práce,“ uvedl.
Stavební firma se mezitím připravuje také na interiérové dokončovací práce ve správní budově a na budoucích veřejných toaletách. Průběžně probíhá rovněž výběr mobiliáře – na hřbitov budou doplněny lavičky a odpadkové koše, které v areálu dosud chyběly. Důležitou součástí je také dodávka žuly pro epitafní desky a obklad oplocení.
Projekt, jehož celkové náklady činí přibližně 28 milionů korun, je realizován ve dvou etapách. V letošním roce je proinvestována zásadní část stavebních prací, přičemž dokončení celé rekonstrukce se předpokládá na podzim roku 2026.
Vychází květnový zpravodaj
Právě vyšel květnový Zpravodaj Mariánských Hor a Hulvák. Najdete v něm informace o pokračujících investičních akcích, rekonstrukcích hřbitova, domů v Bendlově 9, Strmé 7 a Zelené 88–94, ale taky ohlédnutí za sletem čarodějnic, dětském turnaji rugbistů, pozvánky na blížící se akce a další aktuality z našeho městského obvodu. Online k přečtení ZDE.
Speciální autobusová linka pomáhá seniorům v Mariánských Horách cestovat komfortně

Rekonstrukce ulice Novoveské výrazně zkomplikovala dopravu obyvatelům Domu
s pečovatelskou službou v Ostravě-Mariánských Horách. Radnice se proto
po dohodě s Dopravním podnikem Ostrava rozhodla zavést mimořádnou
autobusovou linku číslo 95.
Setkání „na stojáka“ přinesla stovky podnětů i konkrétní výsledky
Nový koncept domovních setkání „na stojáka“, který letos radnice zavedla v rámci projektu Domovník-preventista, přinesl během několika měsíců stovky podnětů od obyvatel, a také řadu konkrétních zlepšení přímo v bytových domech i jejich okolí.
Za poslední dva měsíce se uskutečnilo celkem 62 setkání přímo ve vchodech městských domů. Těch se společně s domovníky-preventisty, bytovým technikem i dalšími členy týmu účastnil také starosta Patrik Hujdus. Smyslem bylo být lidem co nejblíže a dát jim možnost jednoduše říct, co by chtěli změnit nebo zlepšit.
Právě tato forma se podle zkušeností ukázala jako pro obyvatele nejpřirozenější. Nemuseli nikam docházet ani čekat na klasickou schůzi. Podněty mohli řešit přímo na místě a často rovnou ukázat konkrétní problém.
„Ukázalo se, že když přijdeme přímo do domu, lidé mnohem snáz řeknou, co je trápí. Spoustu věcí jsme navíc objevili sami při procházení společných prostor. Některé podněty se podařilo vyřešit okamžitě, jiné postupně předáváme k realizaci,“ říká starosta Patrik Hujdus.
Během setkání bylo vzneseno celkem 219 požadavků občanů a více než 90 procent z nich už bylo splněno, nebo se aktuálně řeší. Ve většině případů šlo o drobnější opravy, úpravy a technické zásahy, které sice nevyžadovaly vysoké investice, ale výrazně zlepšily každodenní komfort bydlení.
Mezi nejčastější požadavky patřily sjednocení označení zvonků, úklid sklepních prostor, seřízení vstupních dveří nebo úpravy parkování v okolí domů.
Vedle drobnějších oprav se ale podařilo připravit i větší investiční akce. Na základě podnětů obyvatel byl například v domech v ulici 28. října 202 a 204 instalován nový domovní komunikační systém Laskomex. Moderní elektronický systém umožňuje obyvatelům ověřit návštěvu a otevřít vstupní dveře přímo z bytu, což výrazně pomáhá zejména starším obyvatelům a lidem s omezenou pohyblivostí.
Další realizované úpravy se týkaly například instalace ochranných mřížek na sklepní okénka v domech v Korunní ulici, které mají zabránit vnikání hlodavců do suterénů. Na základě žádosti obyvatel vzniká také nová mříž mezi domy Marie Pujmanové 21 a U Dvoru 8. Připraveny jsou i další větší akce – například oprava soklu domu v ulici Rtm. Gucmana 3 nebo opravy vstupů a nájezdových ramp u domů na adresách Rtm. Gucmana 1 a Gen. Hrušky 4.
Pozitivně hodnotí novou formu setkávání také samotní nájemníci. Oceňují především možnost řešit věci přímo ve svém domě a osobně ukázat, co je potřeba zlepšit.
„Jsem ráda, že pan starosta chodí přímo po vchodech. Člověk může říct svůj názor přímo na místě a řešit konkrétně to, co se týká právě našeho domu. Třeba problém s bouchajícími dveřmi se podařilo vyřešit, a udělal se i chodník za domem, který tam dlouhé roky chyběl,“ říká jedna z nájemnic z ulice Oblé, paní Marie Denková.
Podle ní se díky projektu Domovník-preventista zlepšila také atmosféra v domě. „Kdyby tady nebyl domovník-preventista, nebyl by tady takový klid. Dříve se často volala policie, dnes je tady pohoda,“ dodává.
Projekt Domovník-preventista je financován z prostředků Evropské unie do konce června letošního roku. Radnice se však rozhodla zachovat jeho kontinuitu minimálně do konce září. O dalším pokračování projektu se bude rozhodovat na podzim. Už nyní je ale podle vedení obvodu zřejmé, že právě osobní kontakt přímo v domech se ukázal jako cesta, která funguje.